wtorek, 7 lutego 2012

„Wyprawa, wędrówka, tułaczka… Podróż niejedno ma imię”

Tematem mojej rozprawki jest podróż i jej różne oblicza. Postaram się udowodnić trafność twierdzenia: „Wyprawa, wędrówka, tułaczka… Podróż niejedno ma imię” popierając je przykładami z literatury i historii.
Pierwszym moim argumentem jest wędrówka Małego Księcia w książce Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Główny bohater przemieszcza się po różnych planetach, a jego celem jest znalezienie prawdziwego przyjaciela. Podczas swojej podróży Mały Książę poznaje świat i ludzi żyjących na nim. Bohater cały czas bogaci się o coraz to nowe doświadczenia. Każda planeta jest interpretacją życia różnych ludzi na ziemi. W tej książce podróż ma charakter dydaktyczny. Człowiek realizuje jasno postawiony cel przy okazji zdobywając cenne doświadczenia, które procentują w przyszłości.
             Następny argument to tułaczka Józefa Skawińskiego w książce „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Tytułowy bohater jest jak liść na wietrze. Rzucany przez los na wszystkie kontynenty szuka spokojnego miejsca, w którym mógłby odpocząć po wszystkich swoich przygodach. Jest pewien, że nie ma wpływu na swój żywot oraz na siłę, która nie daje mu chwili na oddech. To stary zmęczony człowiek, który jest przeszczęśliwy gdy wreszcie odnajduje miejsce, za którym gonił całe życie. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy czego tak naprawdę szukają. Tułając się po całym świecie oczekują, że znajdą miejsce, w którym będą szczęśliwi.
              Kolejny argument to podróż Krzysztofa Kolumba. Popierany przez Hiszpańską królową Izabelę Kastylijską usiłował znaleźć nową drogę morską do Indii. Zupełnie przez przypadek odkrył Amerykę.
              Kontynuacją tego argumentu mogą być dzisiejsze podróże w kosmos w celach badawczych. W obliczu zagrożeń jakie coraz częściej pojawiają się na ziemi pod postacią, na przykład trzęsień lub tsunami, naukowcy szukają ratunku na innych planetach. Badacze poszukują drugiej ziemi, na której występują warunki niezbędne do życia oraz wskazówek jak powstał wszechświat. Takie odkrycia mogą pomóc przetrwać rasie ludzkiej w przyszłości. Są bardzo ważne, ponieważ pomagają zaspokoić głód wiedzy jaki każdy człowiek ma w sobie oraz odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące naszego istnienia.
              Niektórzy ludzie podróżują, aby uczyć się lub aby dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającym ich świecie. Takim człowiekiem był Piotr I - car Rosji, który objął władzę w 1689 roku. Jego aspiracją było unowocześnienie swojego państwa i uczynienie go nową potęgą europejską na miarę państw zachodnich. Odwiedził on między innymi Szwecję, Holandię, Anglię i Austrię. Podpatrywał nowoczesne sposoby sprawowania władzy, pracował w manufakturach oraz stoczniach. Dzięki doświadczeniu osiągnął swój cel i zapewnił Rosji gwałtowny rozwój gospodarczy, militarny oraz kulturalny.
Moim zdaniem powyższe argumenty są wystarczające aby potwierdzić postawianą na początku tezę i ukazują różne sposoby patrzenia na podróże. 

~ Rozprawka napisana na język polski... Ileż ja się nad nią męczyłam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz